Boşanma Ücretleri

Boşanma Ücretleri

Boşanma Ücretleri

BOŞANMA DAVALARINDA ÜCRET

   Boşanma davalarında ücret öncelikle davanın anlaşmalı veya çekişmeli olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Anlaşmalı boşanma davaları zaman olarak daha çabuk halledilebilir olması ve çekişmeli olmamasından dolayı fiyat olarak daha makul seviyelerde olacaktır.

   Çekişmeli davalarda ise bir taraf boşanmaya yanaşmadığı için veya talepler konusunda anlaşma sağlanamadığı için bu davalar yaklaşık olarak 1 sene süreceği ve bu süre içerisinde yazılacak dilekçeler ve girilecek duruşmalar düşünüldüğünde doğal olarak avukata çok daha fazla iş düştüğünden bu tarz davaların ücretleri daha fazla olacaktır.

   Çekişmeli davalarda da talep edilen nafaka ve tazminatlara, davanın bulunduğu yetkili Mahkemeye göre fiyat değişiklik gösterecektir. Kural olarak avukatın dosyanıza vekalet koyması ile vergi sorumluluğu doğduğundan dolayı kararlaştırılan ücretin yarısı peşin olarak alınır. Diğer yarısı sosyal ve ekonomik durum gözönüne alınarak makul taksitler halinde ödenebilir. Günümüzde kredi kartı kullanımın artması gözönüne alınarak bir çok hukuk bürosunda pos cihazı olduğundan bir çok müvekkil kredi kartı ile ödeme yapabilmektedir.

   Her ne kadar yukarıda ücrete ilişkin konuları anlatmış olsamda, müvekkiller genelde bizden net bir ücret söylememizi ya da hiç değilse ortalama bir rakam söylememizi istediğinden anlaşmalı boşanma davaları için 1500-2500 TL, Çekişmeli davalar için ise 4000-10000 TL gibi ortalama bir ücret belirtebilirim. Fakat yukarıda değindiğim gibi bu ücretler davadan davaya değişiklik göstermektedir.

   Ayrıca şunu da ifade etmek isterim ki; bazı meslektaşlarım bu verdiğim rakamlardan daha az veya daha fazla rakamlar verebilirler. Bu aşamada önemli olan davayı vereceğiniz avukatın boşanma davalarındaki bilgi, beceri ve tecrübesi çok önemlidir. Ucuz fiyat aldığınız bir avukat o davada öyle hatalara sebebiyet verir ki telafisi mümkün olmayan hak kayıpları yaşanabilir. Bu hak kayıplarının oluşmaması için avukatın boşanma konusunda uzmanlaşmış olması ve kanun değişikliklerden haberdar olması ve güncel mevzuatı takip etmesi gerekir.

   Sonuç olarak, her davayı yapan bir avukata değil de sadece boşanma konusunda uzmanlaşmış ve sadece boşanma davalarına bakan bir boşanma avukatı ile çalışmak ve yapılacak iş karşılığında avukata hak ettiği ücreti vermek gerektiğini ve avukatlarında sadece bu işten para kazandıklarını hatırlatmak isterim.

   Av. Salih ACAR